O Konferencji

Celem konferencji jest wymiana doświadczenia naukowego oraz prezentacja stanu badań dotyczących procesu głębokich zmian, jakie dokonały się w obszarze praktyk artystycznych, a związanych z rozwojem i upowszechnianiem nowych technologii. Szczególny przedmiot zainteresowania stanowią te modyfikacje działań twórczych, które określają antropologiczny i społeczny wymiar przemian, jakie przyniosła kultura masowa oraz nowa sytuacja twórczości artystycznej w dobie dynamicznego rozwoju mediów i społeczeństwa informacyjnego.

Ostatnie dziesięciolecia to niezwykle interesujący okres przeobrażeń społecznych, których osnową jest nowy charakter procesów poznawczych związany z dynamiką przepływu informacji i ewolucją narzędzi komunikacyjnych - to także czas, w którym  zawiązywały się, dotąd obecne jedynie w postaci hipotetycznej, nowe reguły rynku sztuki. Stad konieczna jest ocena zależności form artystycznej ekspresji od sposobów działania utrwalanych kulturowo - prześledzenie, jak artystyczne środki wyrazu przenikają do obszaru aktywności społecznej. Zakładamy, że sztuka pomimo dziejowych perypetii nie przestała znacząco wpływać na przemiany w obrębie kultury; jednak katalizowanie takich zmian polega dzisiaj na innym sposobie transmisji znaczących treści. Interesujące w tym kontekście jest także to, w jaki sposób przedmioty artystyczne - ale i inne, posiadające estetyczną formę wytwory człowieka - stają się trwalsze, "oporne" wobec upływu czasu, czy też jak modyfikacje technik wytwarzania wpływają na zmianę funkcjonalności,  wartości estetycznej i redefinicję sensu poznawczego.

Obszary problemowe Konferencji:

Wpływ obrazów cyfrowych na współczesną kulturę wizualną;

Adaptacja nowych technologii i modyfikacja tradycyjnych technik artystycznych - malarstwo, grafika, fotografia, film etc.;

Obrazowość jako niezbywalna właściwość sztuki i kultury współczesnej; Supremacja obrazu;

Sztuka a wirtualność; Estetyki wirtualności;

Sztuka w Sieci; Modyfikacja technik dystrybucji; Nowy typ odbiorcy;

Sztuka pomiędzy kulturą popularną a technologią;

Obradom - wykładom i prezentacjom - towarzyszyć będą dyskusje panelowe, warsztaty master class oraz wystawa "TRANS-PORT" (wernisaż 15.05, kuratorzy: Magdalena Gryska, Marek Lalko), na której uczestnicy Konferencji będą mogli zaprezentować swoje prace. Planowane jest wydanie monografii prezentującej rozstrzygnięcia Konferencji.

W imieniu Organizatorów, Kierownik Naukowy Konferencji: Dr Artur Pastuszek

a.pastuszek@wa.uz.zgora.pl


konferencja-UZ logo2


© Jaroslaw Lukasik 2018